Ananas nesmí na vašem stole chybět

Lahodná chuť ananasu si podmanila naše chuťové pohárky, na rozdíl od jiných druhů ovoce, již od útlého dětství. A to máme velké štěstí, protože děti v době baroka se mohly těšit maximálně z pomerančů. Tedy pokud na ně jejich rodiče měli.

Ananas jako džus, jednodruhový, nebo jako součást multivitamínových nápojů, jako kompot, součást asijských jídel, či jen tak nakrájený v ovocném salátu, je nepřekonatelný. V žebříčku hitparád se například v USA za posledních sto let dostal na druhé místo za banány.

Historie ananasu sahá do dob domorodých obyvatel Jižní Ameriky, Praguaye od řeky Paraná, kde stále rostou jeho vzdálení příbuzní. Indiáni ananas podle všeho také pěstovali a obchodovali s ním. Tak se dostal do Mexika, Brazílie a také do východní Asie. Evropané se s ním setkali na svých dobyvačných cestách do Ameriky, poprvé na ostrově Guadalupe, patřícímu dnes Mexiku, vzdálenému západně 240 km od Kalifornského poloostrova.

Byl to Kryštof Kolumbus, kterému zachutnal tak, že ho odtud vzal s sebou do dalších koutů světa a Evropy. Indiáni si v té době na znak přátelství a pohostinnosti zdobili vchody svých příbytků ananasy. To od nich přebrala i evropská architektura, když se mnohá průčelí domů zdobila motivem ananasu, zejména ve Španělsku a Anglii.

Portugalci a Španělé se postarali o rozšíření ananasu do Afriky a Austrálie. Kolem roku 1700 se ve sklenících pokoušeli pěstovat ananas i Holanďané. Kapitán Cook založil první plantáže na Society ostrovech a na dalších menších ostrovech v Karibiku. Postupně se pěstování ananasu zdomácnělo na Trinidadu, v Kostarice, Guatemale, Hondurasu.

V roce 1952 se na světě vyprodukovalo milion a půl tuny ananasu, o patnáct let to byl více než dvojnásobek. Dnes mezi největší světové pěstitele patří Thajsko, Čína, Indie, Mexiko, Indie, Brazílie a Portoriko. Ananas se zpracovává na džus, plní se do konzerv a zbytek jde na domácí a světový trh.

Popis
Ananas je trvalá bylina, rostoucí v tropech a subtropech téměř po celém světě, dorůstající výšky až 1,5 metru a šířky 1,2 metru.
Listy jsou dlouhé, jakoby povoskované, vyrůstající ze středu, na okrajích ukončené ostny jako jehly, dorůstajícími do délky až 1,8 metru. Jsou zelené barvy, vzácně s červenými nebo žlutými pásy.

Kvete na jednom stonku s mnoha purpurovými květy, které opylují hmyz a kolibříci. Souplodí mívá oválný až vejčitý tvar dorůstající délky až 30 cm o hmotnosti 0,5 – 5 kg. Barvu mívá zelenou, žlutou až načervenalou. Roste v tropech, ale toleruje na krátkou dobu pokles teploty pod bod mrazu. Tehdy jsou plody kyselejší. Srážky by se měly pohybovat kolem 600 – 4000 mm za rok. Půda by neměla být promočená ani proschlá.

Využití
Plod ananasu pod tuhou voskovitou slupkou obsahuje sladkokyselou dužinu, uprostřed tuhou. Po odstranění slupky se vykrojí i zhrublý střed.
Taková dužina se pak dále upravuje nebo se použije přímo. Ananas v konzervě jako kompot poslouží jako náhrada za čerstvý, případně jako rychlé občerstvení či dezert.

Šťáva z ananasu je vhodná do smoothies (koktejlů), na vaření a do míchaných nápojů. Čerstvý ananas se používá často v asijské a tropické kuchyni, v kari jídlech Karibiku i Afriky. Chutný je potřený medem a opečený z obou stran jako příloha k pečené rybě, ke grilované kuřeci nebo k plodům moře.

Čerstvý ananas je přímo vitamínová bomba.
Obsahuje vitamín B – thiamin, vitamín C, provitamin A, kyselinu listovou, cukry a vlákninu. Z minerálních látek je to zejména hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek a železo. Snad nejdůležitější část je enzym Bromelín.

Enzymy jsou bílkovinné molekuly a náš organismus je získává trávením bílkovin obsažených v přírodní stravě. Jsou to vlastně biokatalyzátory, které pomáhají řídit veškeré biochemické reakce v organizmu. Pomáhají odstraňovat škodlivé látky z těla, které se v něm během života sklízejí, a tak nastolují rovnováhu. Enzym Bromelín pomáhá při trávení bílkovin a spolupracuje při léčbě nemocí spojených s trávicí soustavou a střevy.

Tipy a triky
Zralost plodu neprozradí barva, ale jeho vůně. Po poklepání bychom měli slyšet plný zvuk, ne dutý. Dutý zvuk mluví o nezralém plodu.
Při koupi ananasu se vždy podíváme na spodek plodu, na místo, kde byl odříznut, jestli tam nejsou plísně. Ty jsou příčinou mnoha nemocí.
Ananas uskladňujeme při teplotě mezi 10 – 15 °C. Nižší teploty mohou plod poškodit, projevuje se to zhnědnutím dužiny. Dlouhé skladování při pokojové teplotě způsobí zhlédnutí plodu. Nejlepší je kupovat ananas předtím, než jej budeme zpracovávat.
Nejznámější kultivary
Natal Queen – sladký, se žlutou dužinou, vhodný pro přímý konzum.
Red Spanish – s světle žlutou dužninou a se silným aroma.
Smooth Cayenne – havajská odrůda s vysokou kyselinou i cukernatostí, vhodný k zavařování.
Perambuco – s bílou dužinou, vhodný pro přímý konzum.

Připravte si s námi:
Základní příprava ananasu
Nejjednodušší je ananas nakrájet na plátky a následně z nich odstranit slupku. Nakonec vyřízneme i dřevnatý střed, ale nemusíme, někomu chutná i ten. Druhý způsob je odříznout oba konce a slupku po pásech. Obřezat dužninu od ztvrdlého středu.

Ananasové kuře
5 ks polovin kuřecích prsou
550 g čerstvého, na kostičky posekaného ananasu
1 pomeranč nakrájený na kolečka
500 ml zeleninového vývaru
1 PL oleje

Do pánve vlijeme olej, rozpálíme a osmahneme na ní z jedné strany kuřecího, pak ji otočíme a přidáme ananas. Opékáme asi 5 minut, přidáme vývar, přikryjeme a dusíme na slabém ohni asi 30 minut. Kuře přendáme na talíř spolu s ananasem a obložíme pomerančem. Podáváme s rýží.

Ananasový salát se stonkovým celerem
800 g ananasu nakrájeného na kostičky
150 g nasekaných stonků celeru
1/2 šálku posekaných vlašských ořechů
majonéza
1 PL citrónové šťávy
sůl
salátové listy

Smícháme ananasové kousky s celerem a ořechy a necháme vychladnout. Potom opatrně přimícháme majonézu (nebo tofu majonézu), ale jen nepatrné množství, citrónovou šťávu a sůl. Podáváme naaranžované na salátových listech.

Ovocný salát s ananasem
1 oloupaný, na kostičky nakrájený ananas
1 očištěná papája nakrájená na kostičky
250 g bílých hroznů
1 zelené jablko nakrájené na kostičky
150 g pekanových ořechů
1 banán nakrájený na kolečka
70 ml citrónové šťávy
1 limetka nakrájená na měsíčky

Ananas překrojíme na polovinu po délce. Vydlabeme dužinu a posekáme. Promícháme v nádobě všechny ingredience a salátem poté naplníme jednotlivé poloviny ananasu a podáváme dozdobené měsíčkem limetky.

Tropický sen
2 litry ananasového džusu
1 litr mango džusu
1 litr pomerančového džusu
1 litr bílého rumu
2 ks mučenky (passion fruit)

Vše spolu promícháme ve velké nádobě, mučenku rozřízneme, přidáme do nápoje a necháme dobře vychladit. Podáváme ve vysokých skleněných sklenicích s brčkem.

Čerstvý salát s ananasem a avokádem
1 zralé avokádo
4 kolečka ananasu
2 PL olivového oleje
2 PL limetkové šťávy
1/4 ČL soli
1/2 PL cukru
hlávka salátu

Avokádo i ananas necháme vychladnout. Oloupeme a vyjmeme pecku z avokáda. Potom je nakrájíme na asi 1,5 cm kousky a promícháme. V nádobce promícháme olej, limetkovou šťávu, cukr a sůl. Ovoce přelijeme nálevem a opatrně promícháme. Podáváme na salátovém listu.

Havajské masové kuličky jako jednohubky
250 g ananasu z konzervy i se šťávou
½ červené papriky posekané na drobné kostky
1 ČL posekaného zázvoru
500 g mletého krůtího masa
2 jarní cibulky posekané nadrobno
100 g strouhanky
sůl
250 ml teriyaki omáčky

Troubu předehřejeme na 200 °C. Ananas scedíme, ale šťávu si odložíme. V míse smícháme 60 ml ananasové šťávy, papriku, zázvor, pomletou krůtí, zelenou cibulku, strouhanku a sůl. Pomocí malé lžičky tvarujeme kuličky a ukládáme je do ohnivzdorné nádoby. Potom přelijeme kuličky teriyaki omáčkou a pečeme 30 minut. Každou kuličku propíchneme napichovačem spolu s kouskem ananasu.

Další články autora