Existují dva druhy cyklónových vysavačů – s papírovým filtrem a bez něj. Pokud jste se v minulosti setkali se vzduchovým filtrem, který se neustále ucpával a jeho čištění bylo noční můrou, měli byste vědět, že existuje řešení. Panasonic nabízí vysává
Panasonic MC-CL671
Parametry
Max. příkon 2000W
Sací výkon 350W
Nádoba na prach 2,5l
Reel Clean, čtyřfázové filtrování
Hlučnost: 69 dB
Cena: €120
Hodnocení: 1/5
Existují dva druhy cyklónových vysavačů – s papírovým filtrem a bez něj. Pokud jste se v minulosti setkali se vzduchovým filtrem, který se neustále ucpával a jeho čištění bylo noční můrou, měli byste vědět, že existuje řešení. Panasonic nabízí vysavač, který před každým použitím automatický filtr doslova vyklepe.
Přesněji řečeno s vaší pomocí. Vždy když zatáhnete za napájecí šňůru, bubnový filtr začne rotovat kolem své osy a plastová lopatka s pružinou už dokoná práci. Jaký je nový Panasonic MC-CL671RC79? Věnovali jsme mu měsíc času, abychom odhalili všechny jeho plusy a minusy. Bohužel příliš nás nepotěšil.
Atraktivní, avšak příliš velký
Působí robustně, výkonně a sebejistě. Agresivní vínovo-červená barva je v elektroprodejně nepřehlédnutelná, stejně jako industriální look sběrné nádoby, přes kterou prosvítá žebrování bubnového papírového filtru. Silné kontrasty, agresivní dekorace a silné vizuální argumenty.
Všechno svědčí o tom, že jde o model, který má ambice prosadit se a přesvědčit zájemce, že právě on je ten správný. A to je ve světě vysavačů důležité, protože ať se jakkoli snažíte zorientovat v nabídce, stále vnímáte pouze ceny a designy. Bohužel je to už jednou tak. Parametry jsou prakticky nesrovnatelné. Každý z výrobců používá jiný způsob měření a tak se ti největší rozhodli neuveřejňovat je.
Co však pozornému oku neujde je skutečnost, že formát „šest-sedm-jednotky“ je o něco objemnější, než je zvykem. Může se stát, že budete muset v šatníku zvednout polici o jednu pozici výše, abyste jej vcpali dovnitř. Co byste však neudělali pro domácího borce, který se na věku pyšní 2000 wattovými svaly?
Tři malá kolečka, příslušenství v zádech
Vysavač má akční rádius 9.5 metru, což znamená že v menším bytě nebudete muset neustále připínat napájecí šňůru mezi místnostmi. Vysavač díky trojici malých koleček na otočných platformách následuje vaše kroky, jakmile však narazí na práh vyšší než 2 centimetry, jeho putování je spíše překonáváním překážek. V takových situacích bodují vysavače s velkými zadními koly. V moderních interiérech však prahy odcházejí a nahrazují jejich přechodové lišty, takže jde o drobnost, která příliš nezaváží.
Co ovšem vysavači chybí je měkká obruba, která by chránila povrch nábytku před poškrábáním. Plasty, ze kterých je vysavač vyroben sice barevné šmouhy na překážkách nezanechávají, v místě největší vypukliny je však ostrá, ničím neošetřená drážka. Při troše nepozornosti se při pravidelném cestování za vámi může stát, že na nábytku se ve stejné výšce začnou objevovat škrábance. Inu a to rozhodně nikdo nechce.
Oslovilo nás řešení uložení příslušenství. Jelikož dvojici zúžených nábytkových hubic lze zakliknout pod úroveň zadního panelu, už se nikdy nestane, že člověk stráví desítky utratit hledáním příslušenství, po kterém sahá spíše příležitostně. Provedení je řešeno s přihlédnutím k pravidelnému používání, takže vypadávání se není třeba obávat.
Manuální ovládání trochu jinak
Ovládání je mechanické a nachází se přímo na těle vysavače. Jedná se o poněkud neobvyklé řešení. Zatímco sací výkon se reguluje rotováním, volně uloženého ovladače, běh se spouští a vypíná jeho zatlačením.
Mechanismus pracoval i přes počáteční obavy spolehlivě, zvykli jsme si na něj po několika používáních. Až časem člověk zjistí, že příčina tohoto řešení je jasná. Pokud je ovladač na zemi, proč by neměl být v moci nohou?
Antistatický systém – ano či ne?
Vysavač je podle parametrů výrobce vybaven speciálním systémem antistatického oddělování prachu prostřednictvím filtru, který je umístěn bezprostředně před motorem. Ať jsme se však jakkoli snažili odhalit princip fungování, dospěli jsme k závěru, že jde o jednoduché řešení, které je aplikovatelné s minimálními náklady kdekoli.
Filtr z plastových vláken, který je umístěn před vstupem motoru je vyztužený kovovým sítem s 1 mm velikostí ok. Vzduch, který skrze materiál proudí vytváří statický náboj, který se v kovu kumuluje a pomáhá tak zachytit před vstupem do motoru i jemnější částice prachu.
Úkolem je ochránit obložení motoru před nadměrným opotřebováním. Jaká je však účinnost tohoto systému je sporné. Dalo by se říci, že se jedná spíše o marketingový prvek, než o skutečné vylepšení.
Cyklon, který selhává
Když jsme poprvé spatřili cyklónovou jednotku „šest-sedm-jednotky“, ihned bylo zřejmé, že máme před sebou prvky, které nejsou běžné. Trendem je budovat jednotky tak, aby obsahovaly jediný filtr na výstupu a vnitřek byl prázdný. V tomto případě jsme narazili nejen na velký papírový buben, ale také na mechanický prachový separátor, který má zachytit největší nečistoty. Zdálo se, že jde o inovaci, která může zjednodušit údržbu.
Používání v provozu však ukázalo něco jiného. Jedná se o systém, který dokáže selhat již po pěti minutách vysávání. Plastový separátor prachu – označovaný jako předfiltr – se zanese nejprve jemnými vlákny, na která se nachytají nejjemnější zrnka prachu. Znamená to, že se stane naprosto neprůchodným a tah klesá na nulu. V tomto momentě se aktivuje zabudovaná ochrana vysavače. Vzduch se začne nasávat alternativní cestou, aby se motor nepřehřál.
Znamená to, že výrobce o tomto nedostatku ví a přece se nedokončený produkt dostal z vývoje na trh? Snažili jsme se opakovaně vysávat různé interiéry, takže jsme vystřídali celkem tři domácnosti. Výsledky se opakovaly, až jsme nakonec zůstali před otázkou.
Je použitelný, nebo ne?
V případě hladkých podlahových krytin je 350 wattový sací výkon příliš silným kalibrem. Podlahy jsou sice čistší než koberce a filtr se ucpává až po vysátí několika místností, stejnou službu však nabídne i slabší a jednodušší vysavač.
V případě koberců cítit silný tah a vnímali jsme čištění jako hloubkové. Problémem však je, že při silnějším znečištění vyžaduje filtr dvě čištění při vysávání jedné místnosti. Pokud se situace znormalizuje a vysavač postupně vyčistí to, co bylo dosud zanedbáváno, frekvence ucpávání řídne. Opět však stojíme při stejném problému. Po vysátí dvou či tří místností funkčnost končí. S tím se příliš smířit nedá.
Demontujte jej
Pokud je bariérou plastový separátor, proč jej tedy neodstranit? Pokusili jsme se o to, a popravdě řečeno, všechny problémy se vytratily jako šibnutím kouzelného proutku. Vysavač jsme v takových podmínkách provozovali další dva týdny, abychom zhodnotili jeho chování.
Tah klesá pouze pozvolna, vždy od momentu, kdy se začne papírový filtr ucpávat nečistotami. S ubývajícími dny však začíná být zřejmé, že tento režim příliš neprospívá, protože filtr je příliš tenký. Dlouhodobý provoz by jej mohl poškodit a prach by pronikl k motoru. To by mohlo znamenat vážný problém.