Ceny ropy opět rostou, lámou několikatýdenní maxima

Černé zlato bylo letos už i dražší.

Ceny ropy pokračovaly ve čtvrtek v růstu. Vzrostly totiž obavy z nedostatku na trhu, které podpořily narušení ruského exportu, potenciální omezení těžby aliancí OPEC+, stejně jako částečná odstávka rafinerie v USA. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Barel (159 litrů) americké ropy WTI s říjnovým kontraktem se ve čtvrtek ráno v 7:45 SELČ prodával po 95,32 USD (95,95 eura). To bylo o 43 centů nebo 0,45 % více než v předchozí den na konci obchodování na newyorské komoditní burze. Ve středu (24. 8.) si kontrakt připsal 1,15 USD nebo přibližně 1,12 % a uzavřel nejvýše od 29. července na 94,89 USD za barel.

Třítýdenní maxima
Říjnový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent ve čtvrtek ráno zdražil o 61 centů nebo 0,60 % a v 7:45 SELČ se obchodoval po 101,83 USD za barel. Ve středu si polepšil přibližně o 1,1%.

Ceny obou referenčních druhů ropy se ve středu dostaly na třítýdenní maxima. Důvodem byla prohlášení saúdskoarabského ministra ropného průmyslu, který mluvil o možnosti snížení těžby na podporu cen.

Dalšími faktory, které podporují ceny černého zlata, je zastavení jednání o oživení jaderné dohody s Íránem a oslabení dolaru.

Ve Spojených státech koncern BP ohlásil, že kvůli požáru zastavil část operací rafinerie Whitingu ve státě Indiana. Rafinerie s kapacitou 430 000 barelů denně je klíčovým dodavatelem paliv pro střední část USA a město Chicago.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram