Nebankovky poskytující půjčky našly způsob, jak obejít legislativu.

Navzdory snaze státu se nepodařilo z trhu definitivně vytisknout firmy, které poskytují předražené půjčky.

Když před sedmi lety ministerstvo financí zavedlo regulaci pro nebankovní společnosti poskytující půjčky, jeho cílem bylo vyhnat z trhu nepoctivé a pochybné firmy.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se to resortu také podařilo. V průběhu roku 2016 totiž ukončila činnost poskytování nebankovních úvěrů velká část těchto společností. Z úvěrového trhu odešli firmy jako Provident nebo Pohotovost.

Mezera v zákoně
S odstupem času to však vypadá, že některé firmy skončily, ale mezitím se vynořily nové, za kterými stojí lidé z původních nebankovek. Využili totiž mezery v zákoně, respektive rovnou porušují regulaci.

Jednou z nich je česká společnost Minihotovost, která prostřednictvím stejnojmenné internetové stránky poskytuje půjčky na Slovensku. Mimo jiné tato česká akciovka nabízí své služby i přes další webové portály – www.minipeniaze.sk, www.mudrapozicka.sk či www.nejrychlejsiepozicky.sk. Celkem jich má až 16.

Na tuto nebankovku před časem upozornila i Národní banka Slovenska (NBS). Firma totiž od ní nemá udělenou licenci, čímž porušuje současnou legislativu. Přestože nemá od NBS povolení, půjčky poskytuje již několik let.

„NBS provedla právní kroky směřující k tomu, aby účinně ochránila zájmy spotřebitelů na Slovensku tak, aby nebyla porušována jejich práva podnikáním uvedené společnosti. Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti při výkonu dohledu však v současnosti nelze uvést podrobnosti. Zveřejňovat v plném znění můžeme jen pravomocná rozhodnutí ve věci ochrany spotřebitele,“ uvedlo tiskové oddělení NBS.

Za společností Minihotovost stojí Jaroslav Fuchs. Jeho jméno široká veřejnost vůbec nezná, avšak v byznysu nebankovních půjček je známo. Dříve totiž působil ve firmě Pohotovost, která byla známa svými tvrdými praktikami při vymáhání.

Minihotovost na svých internetových portálech nabízí menší úvěry s krátkou dobou splatnosti a vysokými úrokovými mírami. I když firma na svých stránkách uvádí, že úrok je nulový, díky poplatku za poskytnutí půjčky se roční procentní sazba nákladů, tedy kolik ve skutečnosti člověk celkově zaplatí za úvěr, pohybuje na úrovni téměř 2400 procent.

„Společnost MINIHOTOVOST, SE je společnost založená a vzniklá podle českého práva se sídlem v České republice, odkud vykonává svou podnikatelskou činnost. Společnost MINIHOTOVOST, SE je nositelem oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů udělených Českou národní bankou, která i reálně vykonává nad její činností dohled, a to nezávisle na státní příslušnosti klientů. Poskytování spotřebitelských úvěrů je realizováno ve vztahu k českým, slovenským a dalším klientům, a to na základě právního rámce regulovaného právem EU. Svoboda poskytování služeb jako jeden z pilířů Evropské unie dovoluje na základě jednoho povolení vykonávat podnikatelskou činnost i přeshraničně. Společnosti MINIHOTOVOST, SE nebyla doručena žádná rozhodnutí a ani jiné podobné akty zakazující její podnikatelskou činnost ve vztahu k českým klientům.“

Další člověk z Pohotovosti
Fuchs se svojí českou akciovkou však není jediný, kdo našel mezeru v legislativě a poskytuje nebankovní úvěry. Dalším z nich je jeho bývalý kolega z Pohotovosti Branislav Habodász. O něm Aktuality.sk v minulosti několikrát psali v souvislosti s vymáháním starých úvěrů.

Redakce se s ním kdysi pokoušela vícekrát zkontaktovat, avšak neúspěšně. Na oficiálních adresách svých firem se nezdržuje a své bydliště si uvádí na virtuální adrese v Bratislavě-Rači spolu s dalšími stovkami firem a lidí.

Habodász po své anabázi v Pohotovosti rozjel byznys s půjčkami přes svou eseročku Peer2Peer. Na portálu majak.sk nabízí nebankovní úvěry. Aby se vyhnul zákonné povinnosti získání licence od NBS, firma nabízí takzvané peer2peer půjčky. Jedná se o úvěry, které si navzájem poskytují fyzické osoby. Ty se označují jako jeden z druhů kolektivního investování a nespadají pod regulaci NBS.

Habodász se v minulosti pokoušel vydělat i na vymáhání již starých a neplatných úvěrových smluv. Přes svou českou firmu CD Consulting oslovoval bývalé klienty Pohotovosti a snažil se z nich vymámit další peníze.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram