Energetická chudoba ohrožuje osamělé seniory a vícedětné rodiny

Energeticky chudými se mohou stát domácnosti, jejichž výdaje na bydlení jsou vyšší než 40 % disponibilních příjmů.

Rostoucí ceny energií ohrožují stále větší skupinu obyvatel Slovenska a výrazné zvýšení plateb za elektřinu, plyn a teplo od ledna příštího roku může být pro mnohé domácnosti devastační. Nejvíce ohroženými skupinami takzvanou energetickou chudobou jsou osamělí senioři, domácnosti jednoho dospělého s dítětem a vícedětné úplné rodiny. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti WOOD & Company.

„Náklady na bydlení a energie tvoří v průměru více než čtvrtinu z celkových spotřebních výdajů slovenských domácností. Elektřina, plyn a teplo tvoří z celkových nákladů domácností téměř deset procent, přičemž výdaje na elektřinu tvoří 3,7 %, výdaje na plyn 3,3 % a na teplo odchází dalších 2,8 %. Jde o nejvyšší podíl v rámci zemí EU,“ uvedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská. I když přesná definice energetické chudoby ještě neexistuje, je podle analytičky k dispozici několik ukazatelů, díky nimž lze určit, kterých Slováků a Slovenek se nejvíce týká.

Energeticky chudými se mohou stát domácnosti, jejichž výdaje na bydlení jsou vyšší než 40 % disponibilních příjmů. \“Na Slovensku je bydlení největší zátěží zejména pro domácnosti jednoho dospělého člena, tedy osamělého seniora, dospělého žijícího ‚single‘ nebo jednoho dospělého s dítětem,\“ přiblížila Sadovská. Nadměrně vysoké náklady na bydlení má 16 až 19 % obyvatel z takových domácností. Míra přetížení náklady na bydlení se tak týká více než 178 000 obyvatel Slovenska.

Nedoplatky
Dalším ukazatelem energetické chudoby jsou nedoplatky na účtech za energie. Ty má 5,2% obyvatel SR, čemuž odpovídá více než 283 000 obyvatel. Tento problém je podle analytičky nejvypuklejší v případě vícečlenných domácností. Týká se až 10,7 % obyvatel žijících v domácnostech se dvěma dospělými členy a alespoň třemi dětmi, ale také 8,3 % obyvatel žijících v domácnostech minimálně tří dospělých s dětmi.

„Problém s placením účtů za energie se vyskytuje o něco častěji iv domácnostech jednoho dospělého (ať už osamělého nebo s dětmi). Tito Slováci a Slovenky mají zároveň častěji problém is placením nájmu či se splácením úvěrů a hypoték,“ dodala analytička.

Energetická chudoba se někdy zjednodušeně vysvětluje jako stav, kdy lidé musí volit mezi jídlem a platbou za energie. Jiná definice zase říká, že domácnosti se stávají energeticky chudými, pokud nemají dostatek financí na to, aby si v bytě nebo v domě zajistily vytápění na úrovni 18 až 21 stupňů Celsia a další energie. Návrhy na přesnou definici energetické chudoby by měla na základě údajů od dodavatelů a distributorů energií vypracovat Slovenská akademie věd.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram