Do konce roku mohou senioři dostat další pomoc od státu

Na důchodce by monli jít 1,4 milionů jako pomoc od státu.

Přibližně 1,4 milionu příjemců důchodů by mělo do konce roku obdržet finanční pomoc od státu. Oznámili to na společné tiskové konferenci předseda Národní rady SR Boris Kollár a ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Milan Krajniak (oba Jsme rodina) při představení návrhu druhého balíčku protiinflační finanční pomoci pro vybrané skupiny obyvatel.

Tři alternativy
„Jsme v jednání is panem ministrem financí, is Jednotou důchodců na Slovensku, že bychom potřebovali ještě další pomoc do Vánoc. A tohle mi bylo přislíbeno,“ řekl Kollár.

„Máme tři alternativy, jak by se dala vyplatit inflační pomoc pro důchodce. Jsme připraveni diskutovat o kterékoli z nich, případně io jiné, pokud by lépe odrážela potřeby důchodců,“ přiblížil Krajniak.

„První alternativa je, že bychom vyplatili jednorázovou dávku 150 eur pro každého důchodce, ať už starobního, invalidního nebo sirotčího. Celkové náklady by byly v takovém případě 216 milionů eur,“ upřesnil ministr práce.

Druhá alternativa podle něj je, že dávka od státu by postupně klesala od 200 eur, kterou by dostali důchodci s nejnižším příjmem, až po 50 eur, pro důchodce s nejvyšším příjmem. „Celkové náklady by byly v takovém případě přibližně 198 milionů eur,“ poznamenal.

„Třetí alternativa je 70 % částky 13. důchodu. Vycházeli bychom ze zákona, který je aktuálně platný. Celkem by to v tomto případě znamenalo 211 milionů eur. Pomoc by „vyklesávala“ od 210 eur až po 35 eur,“ řekl.

Předčasná valorizace
„Byl zde i návrh, že by bylo lepší předčasně valorizovat důchody o 8 % již v letošním roce, tedy ne od 1. ledna o 11,8 %, ale začít (s valorizací) v listopadu 2022, což je technicky stihnuteľný termín pro Sociální pojišťovnu,“ informoval dále Krajniak.

Tento návrh by podle něj znamenal výdaje státu ve výši 135,2 milionu eur, přičemž maximální zvýšení by představovalo 148 eur a minimálně 37 eur za poslední dva letošní měsíce.

„Nám se zdá, že uvedené tři alternativy jsou výhodnější než diskutovat o předčasné valorizaci v letošním roce. Alternativa uvedená jako první, těch 150 eur, by byla výhodnější letos pro všechny důchodce, i pro ty s nejvyššími, i pro ty s nejnižšími příjmy,“ upozornil Krajniak.

Doplnil, že návrh pomoci představil spolu s Kollárem ministru financí Igoru Matovičovi a premiérovi Eduardu Hegerovi (oba Olano). „Dohodli jsme se, že Institut pro finanční politiku a Institut sociální politiky ještě jednou pomoc (důchodcům) přepočítají, případně zkusí připravit nějaké upřesňující alternativy,“ poznamenal.

Zasedání s každým poslancem
Krajniak zároveň oznámil, že návrhy pomoci důchodcům ve středu (24. 8.) představil i prezidentce SR. „V úterý (23. 8.) jsem návrhy osobně projednal s předsedou Sdružení křesťanských seniorů. \“S předsedou Jednoty důchodců Slovenska jsme se dohodli na setkání v první zářijový týden,\“ dodal Krajniak

Kollár přislíbil, že on jako předseda parlamentu bude o podpoře pro důchodce jednat s každým poslancem v NRSR. „Jsme totiž v takové situaci, že si nemůžeme dovolit hrát si na ‚jedni proti druhým‘,“ uzavřel předseda NRSR.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram