Iluze trhů o nižších úrocích a Bidenovy odpustky dluhu studentů

Akciové trhy zlákala spekulace o zpomalení zvyšování úroků, po řeči šéfa Fedu rychle vystřízlivěly. Američtí absolventi univerzit se dočkali státního snižování dluhu a Apple se snaží diverzifikovat výrobu za hranice Číny.

Fed neplánuje zmírnit boj s inflací
Tento víkend se v americkém Wyomingu koná pravidelná konference v Jackson Hole. Každoročně se na ní setkávají představitelé předních centrálních bank, aby si povídali o stavu ekonomiky a monetární politice (což je řízení množství peněz v oběhu).

Investoři ji s napětím sledovali kvůli znamením o dalších krocích americké centrální banky Fed. Část trhu čekala, že centrální banka naznačí polevení politiky. Tempo, kterým momentálně zvyšuje úroky, mělo zpomalit. Jelikož by to usnadnilo firmám tvorbu zisku, akciové trhy od úterý rostly.

Spojeným státům totiž měsíce klesá objem domácí produkce. V pátek se přidala také informace, že inflace v červenci zpomalila (zásluhu na tom měly zejména levnějící pohonné hmoty na amerických čerpacích stanicích).

Ve své řeči však předseda Fedu Jerome Powell nedal žádný prostor spekulacím o změně kurzu. Historie nás prý varovala před předčasným zvolněním monetární politiky. Záměrem zůstává zpomalit inflaci na 2procentní cíl i za cenu ekonomických obětí, úroky tedy budou nadále stoupat nadprůměrným tempem.

Tato zpráva trhy nenadchla, klesly americké i evropské akcie. Nešlo však o tragický pokles, smazal se zejména spekulativní růst z předchozích dní.

Většina trhu i před prohlášením počítala s pokračujícím růstem úroků, podle odhadů investorů se růst zastaví až v únoru příštího roku. Poslední dny však ukázaly rizika snahy dělat přesné odhady. Inflace časem zpomalí a pro dlouhodobé investory to bude jen dočasné špatné období.

Biden odpouští část studentských půjček
Studentská dluhová krize byla pro progresivní Demokraty léta klíčovým problémem. Půjčky ke studiu jsou v USA druhým nejběžnějším typem dluhu po hypotékách, jejich průměrná výše je zhruba 30 tisíc dolarů. Prezident Joe Biden tento týden oznámil, že část splatí stát.

Opatření je cílené na nízkopříjmové dlužníky. Pokud člověk vydělává pod 125 tisíc ročně, stát mu sníží dluh o 10 tisíc. Pokud navíc čerpal tzv. Pell grant, což je federální dávka ke studiu pro uchazeče z chudých poměrů, odpuštěná částka stoupne na 20 tisíc.

Bílý dům plánuje kromě toho zastropovat maximální výši splátky na 5% dlužníkova příjmu (v současnosti je to 10%). Splátky byly od první vlny pandemie pozastaveny, spustit by se měly na začátku příštího roku.

Prezident argumentuje, že opatření zvýší rovnost. Půjčky si totiž musí disproporčně více vybírat Afroameričané a studenti z chudých poměrů. Pokud následně nezískají vysoký příjem, na dlouhá léta je finančně dusí splátky. Snížení dluhu jim má rozvázat ruce pro koupi vlastního bydlení nebo založení rodiny, což podle Bidena později pomůže i ekonomice.

Kritici nařízení vyčítají, že může zhoršit již nyní rekordní inflaci. Při nižších očekávaných splátkách mohou lidé navýšit spotřebu, což při nedostatečné nabídce zvyšuje ceny.

Zásadnější výtkou je neférovost. Na odpustky se budou přes daně skládat všichni, včetně chudých skupin, které se na univerzitu nikdy nedostaly (téměř polovina lidí, na které je opatření cílené, patří mezi dvě pětiny nejbohatších Američanů). Oponenti prezidentovi vyčítají, že v dobách inflace měl raději vyčlenit peníze na pomoc chudším skupinám.

  1. září Apple představí iPhone 14, do obchodů by se měl dostat o týden a půl později. Na pozadí se mezitím chystá změna strategie výroby zařízení. IPhone sestavuje zejména tchajwanská firma Foxconn, která má drtivou většinu továren na produkty Apple v Číně.

Jejich lokalita přinesla v poslední době několik problémů. V mnoha čínských městech nadále zavádějí lockdowny, čímž zpomalují výrobu a transport. USA navíc ve snaze pomoci domácím výrobcům pravděpodobně omezí vývoz zařízení na výrobu čipů do Číny, čímž opět zpomalí výrobní procesy.

Američtí výrobci elektroniky proto nechtějí nadále ukládat všechna vejce do jednoho koše a hledají pro své továrny alternativní lokace v Indii, Mexiku nebo Vietnamu.

Apple by rád nakopl výrobu právě v Indii. Foxconn tam už má továrnu, starší modely iPhonu se v ní začínaly vyrábět 6 až 9 měsíců po spuštění výroby v Číně. S iPhonem 14 to bude jinak, zpoždění se zkrátí na 2 měsíce. Tyto kroky mají i podporu tamní vlády, která v rámci programu Made in India poskytuje finanční výhody pro zvyšování výroby ve své zemi.

Snahy o diverzifikaci se neobejdou bez problémů. Výrobní procesy Applu jsou přísně tajné a bezpečnostní standardy z Číny bylo zatím náročné replikovat (překážkou je např. celní kontrola při dovozu komponentů). Kromě toho se ve stávající továrně pro platové podmínky bouřili pracovníci.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram